HİZMETLERİMİZ
Bilgisayarlı Rot Ayarı

Bilgisayarlı Rot Ayarı

Aracınızda rot ve balans ayarının bozuk olduğu aracın yolda giderken fazla titremesinden veya aracın sağa sola çekmesinden anlaşılabilir. Araç sürücüsü kendisini güvende hissetmez. Uzmanlar her 5 ila 10 bin km’de bir rot ve balans ayarının kontrol edilmesi gerektiğini söylemektedirler. Eğer bir araç özellikle de çukurlu yollardan geçmişse rot ve balans ayarının kontrol edilmesinde fayda vardır.

Rot ayarı nedir, nasıl yapılır?

Rot ayarının, tekerlekler arasındaki açının ve uzaklıkların birbirine eşit /paralel olmasıdır. Rot ayarı düzgün olan bir otomobilde tekerlekler arasında açı ve uzaklık farkı bulunmaz.

Eğer araçta rot ayarı bozukluğu varsa bu durumda araç yolda giderken sağa veya sola çekebilir, ileri derecede rot ayarı bozulmuş olan araçlar savrulabilir. İlave olarak rot ayarı bozuk olan araçların tekerlek dişlileri sıyrılır ve tekerlek çok daha çabuk eskir. Dönüş esnasında tekerleklerden ses gelmeye başlar. Direksiyonun doğrultusu ile tekerleklerin doğrultusu arasında fark bulunması da rot ayarının bozukluğunun sonucudur.

Rot ayarı yapılmadan önce araç rot ayarının yapılacağı Mesut Rot Balans’da ki istasyona yerleştirilir. İşinin uzmanı olan ustalar tarafından her ihtimal düşünülerek araçtaki sıkıntının rot ayarından mı yoksa başka bir sebeple mi olduğuna bakılır. Rot ayarındaki bozukluk anlaşıldıktan sonra sensörlerle araç tekerlekleri istasyonun yakınında rot ayarı programlarının bulunduğu lazer destekli bilgisayarlara bağlanır. Bu bilgisayarlar rot ayarının bozukluğunun derecesini belirler. Sonrasında ise rot ayarı yapılmaya başlanır ve her iki tekerlek te birbirine paralel olduğunda rot ayarı tamamlanmış olur.

Galeri


Bilgisayarlı Rot Ayarı
Bilgisayarlı Rot Ayarı
Bilgisayarlı Rot Ayarı
Bilgisayarlı Rot Ayarı