HİZMETLERİMİZ
Nitrojen Dolumu

Nitrojen Dolumu

Son yıllarda yoğun olarak tercih edilen ve tercihi artan nitrojen gazı dolumu, çeşitli avantajları sayesinde sürücüler tarafından ilgi görmektedir.

Nitrojen tozdan, nemden veya yağdan etkilenmeyen hareketsiz bir gazdır. Havadan daha sabit bir yapısı olduğu için lastiklerde basınç kaybını azaltır. Bu nedenle lastiklerin nitrojenle şişirilmesi daha verimlidir. Lastiklere nitrojen dolumu ayrıca lastik ömrünü %30-35 arasında uzatır ve %2 oranında yakıt tasarrufu da sağlar.

 

Nitrojenle şişirilmiş lastiklerde basınç kaybı, hava ile şişirilmiş lastiklere göre 4 kat daha yavaştır. Lastiklere azot gazı dolumu nem oluşumunun engellenmesine yardımcı olur ve bu sayede lastiğin içerisinde yer alan çelik kuşaklar, çember teller, jant ve supapların kullanım ömrü uzatılır.

 

Nitrojen gazı dolum işlemi, Mesut Rot Balans tarafından nitrojen gazı içeren özel tüplerden yapılır. İlk adım olarak lastiğin içinde bulunan hava tamamen boşaltılır ve ardından nitrojen dolumu işlemi gerçekleştirilir. İşlem sonrası lastik içerisinde az da olsa hava kalma ihtimaline karşı oksijen boşaltımı ikinci kez yapılır. Son olarak lastiklere tekrardan nitrojen doldurulur ve %100 nitrojen gazı basılmış olur.